פירוק שיתוף בין בני זוג

תוכן עניינים

פירוק שיתוף בין בני זוג

כאשר בני זוג נכנסים בברית נישואין ככל הנראה שלא רק גופם ואהבתם מתאחדים, אלא גם רכושם הכלכלי ולא מעט נכסים. עם זאת כאשר בני הזוג מבקשים להיפרד, ייתכן ואחד מהצדדים יקשה על הליך חלוקת הרכוש ובעיקר במקרים בהם לא קיים הסכם יחסי ממון בין בני הזוג. במקרים שכאלו ייתכן והצד השני יצטרך להגיש תביעה לפירוק שיתוף בין בני הזוג, בעיקר כאשר נצברו נכסי נדל"ן למיניהם. לכן במצבים שכאלו מומלץ להכיר כיצד מתבצע פירוק שיתוף בין בני זוג, שכן החלטה זו הינה הרת גורל גם עבור בני הזוג.

מהו הליך פירוק שיתוף בין בני זוג?

רכישה של דירה משותפת היא ללא ספק אבן דרך משמעותית עבור בני זוג, גם בממד הכלכלי אך גם בממד הרגשי שכן עמלם המשותף של הזוג ייצר בית משותף. במקרה של פירוק שיתוף בין בני זוג אשר מצויים בהליך גירושין, וכאשר אינם מגיעים להסכמה כיצד ואיך לחלק את הבית שברשותם או כאשר אחד מהצדדים מתנגד לחלוקת הרכוש ניתן, יהיה לבצע חלוקת רכוש של הנכס באמצעות הגשת פירוק שיתוף בין בני זוג.

עם זאת ישנם בני זוג אשר מצליחים לא רק לשלב כוחות כלכליים ברכישת דירה, אלא להפוך גם לבעלים של נכסים שונים כמו בתי עסק, אדמות חקלאיות ועוד. מקרים שכאלו יכללו גם כן תחת פירוק שיתוף שמקורו בחוק המקרקעין, אשר קובע כי כל אדם ששותף במקרקעין יוכל להגיש בקשת פירוק שיתוף בכל עת ובשל כך חקיקה זו רלוונטית גם עבור זוגות נשואים.

הקושי בפירוק שיתוף בין בני זוג

מקרים של פרידה אינם נעימים לאף אחד מהצדדים, בין אם הצדק בצד של אחד מבני הזוג ובין אם לא, פירוק התא המשפחתי או הזוגי איננו קל אף פעם. עם זאת לא מעט זוגות ובפרט זוגות נשואים, צוברים בחלוף השנים נכסים, רווחים אישיים ואף חולקים דירת מגורים. בשל כל אלו כאשר מבקשים בני הזוג להיפרד ובעיקר כאשר לא קיים בין בני הזוג הסכם ממון מסודר. לכן במקרים כאלו, ייתכן ופירוק שיתוף בין בני זוג יהיה הפתרון היעיל ביותר עבורם. 

 

מתי מומלץ לשקול פירוק שיתוף בין בני זוג?

השאלה מתי לבצע פירוק שיתוף בין בני זוג, היא ללא ספקה שאלה שכיחה בעת סיום מערכת יחסים. לכן יש להכיר באפשרות של פירוק שותפות, במקרים בהם הנישואים או מערכת היחסים, הגיעו לנקודה של התמוטטות בלתי ניתנת לתיקון. כזו אשר תהיה מאופיינת לרוב בהתמוטטות מוחלטת של תקשורת, אמון וחוסר יכולת ליישב חילוקי דעות, אז ייתכן והליך של פירוק שיתוף בין בני זוג יהיה רלוונטי בעת ההליך. 

 

סמכות בית המשפט בתיקי פירוק שיתוף

לבית המשפט סמכות לקבוע את חלוקת הנכסים והחובות שנצברו במהלך הנישואין. סמכות זו כוללת בתוכה נכסים פיזיים, נכסים פיננסיים, השקעות ומשאבים משותפים אחרים, כמו כן גם חובות והתחייבויות של כל אחד מהצדדים. עם זאת חשוב לדעת כי במקרים בהם מעורבים ילדים קטינים, בית המשפט ממלא תפקיד מכריע בקביעת משמורת ילדים, זכויות ראייה ותשלומי מזונות ילדים. כמו כן חשוב לדעת כי טובתם של  הילדים עומדת בראש סדר העדיפויות בעת קבלת החלטות בית המשפט לאורך כל ההליך.

בקשת פירוק שיתוף של צד אחד

מקרים של פרידה עלולים להיות מורכבים, בעיקר כאשר אחד מהצדדים הינו היוזם העיקרי למהלך. לכן קיימת האפשרות כי אחד מבני הזוג יזום הליך פירוק ללא הסכמת בן הזוג השני. עם זאת, חשוב לציין כי בית המשפט ישקול היטב את הנסיבות, יערוך הערכות יסודיות ויוודא כי לשני הצדדים תהיה הזדמנות להציג את טענותיהם. כמו כן חשוב גם לדעת כי על בן הזוג אשר יוזם את הבקשה, יצטרך גם לספק עילות תקפות לפירוק, כגון חילוקי דעות בלתי ניתנים לגישור, התעללות או סיבות מהותיות אחרות המוכרות בחוק.

ההבדלים וכיצד

מקרי גירושין כמו החיים עצמם עלולים להיות לא פעם סבוכים ומורכבים, לכן ישנן כמה דרכים מוסכמות שעלול בית המשפט להורות עליהן בכדי לבצע את החלוקה בצורה מיטבית. הדרך הראשונה תהיה פירוק הנכס על ידי מכירת חלק אשר שייך לאחד מבני הזוג לגורם שלישי, כשהדרך השנייה על ידי רכישת החלק של אחד מבני הזוג על ידי בן הזוג השני.

כמו כן כאשר מדובר בזוגות אשר מוגדרים כזוגות ידועים בציבור, בני הזוג יצטרכו להוכיח כי ראשית נמנעה מהם היכולת להתחתן, בין אם בשל אמונתם או מגדרם. יחד עם הנתונים של כל מקרה, יצטרך בית המשפט להכריע כי לא הייתה כל הוכחה לכוונת שיתוף של הנכס בין בני הזוג.

שאלות נפוצות

הסכסוך הנפוץ ביותר בפירוק שיתוף בין בני זוג הוא החלוקה הכלכלית, כולל נכסים, חזקות כלכליות והתחייבויות. קביעת התמורה הופכת לקשה כאשר יש דעות שונות או תחרות בין הזוגות לגבי הערך של הנכסים או החזקות הכלכליות. במקרים כאלה, ייתכן שיהיה צורך בתיקון משפטי ופתרון הסכסוך על ידי בית משפט.

עורך דין לענייני משפחה וירושה מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים בדיני משפחה, תכנון עיזבון וירושה. כדאי להתייעץ עם עו"ד משפחה כאשר אתם זקוקים לסיוע בתכנון עיזבון, עריכת צוואה, פתרון סכסוכי ירושה או ייצוג בהליכי גירושין והעניינים הנלווים להם (חלוקת רכוש, מזונות , משמורת וכו').

עורך דין לענייני משפחה יכול לסייע רבות בגישור ופתרון סכסוכים הקשורים בירושה. הוא ינתח את ההיבטים המשפטיים, ינהל משא ומתן בשמכם, ובמידת הצורך ייצג אתכם בבית המשפט. המטרה שלו היא למצוא פתרון הוגן לסוגיות במחלוקת תוך מזעור עימותים ושמירה על קשרים משפחתיים.

גישור ושיטות יישוב סכסוכים חלופיות מספקות גישה לא אגרסיבית ליישוב סכסוכים בדיני משפחה. הם מעודדים תקשורת פתוחה, שיתוף פעולה ומציאת פתרונות מועילים הדדיים. ניתן ולעיתים מומלץ לבחון את האפשרויות הללו כדי לעזור להגיע לפתרון מחוץ לבית המשפט, לחסוך זמן, כסף ולהפחית עימותים.

זה לא הזמן להסס, אני זמין למענך

אשמור על האינטרסים שלך בנחישות ורגישות!