ירושה ללא צוואה

תוכן עניינים

ירושה ללא צוואה

במקרים של פטירת קרוב משפחה, עלולים לצוץ לא רק מכאובים וגעגועים גדולים אלא גם לא מעט מחלוקות במידה ולא נותרה צוואה מסודרת אשר תחלק ותכריע את חלוקת הנכסים בין צאצאיו של הנפטר, לבין בן או בת הזוג ובין קרובים אחרים. בשל כך מקרים כאלו דורשים הכרה מעט יותר מעמיקה של החוק בישראל בכל הקשור למצב ירושה ללא צוואה, אשר מתייחס לחלוקת הירושה בצורה היררכית בין צאצאיו של המנוח לבין בני הזוג ועד לחלקה של המדינה בצוואה.

יורשים עיקריים וחלוקה

כאשר אדם נפטר ללא צוואה, חוק הירושה הישראלי מכתיב את חלוקת העיזבון. ברוב המקרים, הילדים הם היורשים העיקריים וזכאים לקבל את כל העיזבון, בהנחה שאין בן זוג בחיים. אם וישנו יותר מילד אחד, העיזבון בדרך כלל יתחלק ביניהם שווה בשווה. חלוקה זו מבקשת להבטיח שוויון בחלוקה שבין הילדים. במידה ולמנוח אין בן זוג או ילדים בחיים, העיזבון מתחלק בין הורי המנוח, כאשר בדרך כלל כל הורה מקבל חלק שווה.

אם אחד ההורים או שניהם נפטר, האחים של המנוח עשויים להיות אלו שירשו את עיזבונו של המנוח. עם זאת כאשר ולאדם שנפטר קיים גם בן או בת זו זוג בחיים וגם ילדים, העיזבון יתחלק ביניהם בצורה שווה. החלוקה בין בני הזוג שבחיים לבין הילדים תתבצע לרוב כשליש או מחצית עבור בן או בת הזוג, בעוד שהחלק הנותר יתחלק באופן שווה בין שאר הילדים.

ירושה ללא צוואה – לא נמצאו או אין יורשים כלל

במקרים בהם אין למנוח בן זוג בחיים, ילדים, הורים, אחים או יורשים חוקיים אחרים, העיזבון עשוי לעבור למדינת ישראל. אם ייקבע כי אין יורשים חוקיים, יחל הליך משפטי אשר יורה על חלוקת עיזבונו של המנוח לטובת המדינה ובאילו דרכים עליה לנקוט. כמו כן גם במקרים בהם לא ניתן לאתר את יורשיו של המנוח או שבאותו האופן יורשי הצוואה וויתרו על זכויותיהם בעיזבון, אז תוכל להכריז המדינה כי הנכסים אינם בלתי ניתנים לתביעה ולבסוף להעביר אותם לחזקתה. כמו כן הליך קביעת צוואה ללא יורשים כרוך בהליכים משפטיים, בד"כ על ידי ייצוג של עורך דין לענייני משפחה, ועלול לדרוש התערבות בית המשפט אשר יקבע להיעדרותם של תובעים לעיזבון

מי יכול להיות יורש בירושה ללא צוואה

במקרה של היעדר צוואה, בן הזוג וילדיו של המנוח הם בדרך כלל היורשים העיקריים. בן  או בת הזוג שנותרו בחיים זכאים לחלק ניכר מהעיזבון, בעוד הילדים חולקים ביתרת הנכסים בצורה שווה.
במידה ולנפטר אין ילדים או בת זוג, מי שייחשב כיורש חוקי אלו קרובי משפחה אחרים, כגון הורים, אחים ובני משפחה רחוקים יותר, בהתאם לנסיבות הספציפיות ולסדר העדיפויות הקבוע בחוק הירושה.

חלוקה של נכסים ללא צוואה

בכל הקשור לחלוקה של נכסים, בין אם פיננסיים או רוחניים קובע החוק הישראלי כי במידה וימצאו יורשים הם יתחלקו בנכסים באופן הבא. במקרים בהם קיימים נכסים רוחניים, כגון ספרי דת, חפצים בעלי משפחתי או חפצים בעלי משמעות תרבותית או היסטורית, בתוך העיזבון, הם בדרך כלל מחולקים ליורשים בהתאם לחוק, בין בן או בת הזוג שבחיים ורק לאח"כ בין שאר הילדים.

ובכל הקשור לנכסים פיזיים, לרבות מקרקעין, חשבונות בנק, השקעות וחפצים אישיים. גם הם יחולקו בין היורשים לפי סדר העדיפויות הקבוע בחוק. החלוקה הספציפית מתבססת על גורמים כמו הקשר המשפחתי למנוח, האם למנוח היה בן זוג או ילדים בחיים ודרך שיקולים משפטיים נוספים.

.

שאלות נפוצות

במקרה של ירושה ללא צוואה, רשימת היורשים נקבעת לפי סדר הירושה המוגדר בחוק. בדרך כלל, הירושה מתחלקת בין בני המתיר, בני נפטרים מסוימים ובני זוגם. אם אין יורשים ישירים או ידועים, הירושה עשויה להימסר למדינה או לרשות מקומית. חשוב להתייעץ עם עורך דין לקבלת מידע מפורט ומדויק בנושא ירושה ללא צוואה.

עורך דין לענייני משפחה וירושה מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים בדיני משפחה, תכנון עיזבון וירושה. כדאי להתייעץ עם עו"ד משפחה כאשר אתם זקוקים לסיוע בתכנון עיזבון, עריכת צוואה, פתרון סכסוכי ירושה או ייצוג בהליכי גירושין והעניינים הנלווים להם (חלוקת רכוש, מזונות , משמורת וכו').

עורך דין לענייני משפחה יכול לסייע רבות בגישור ופתרון סכסוכים הקשורים בירושה. הוא ינתח את ההיבטים המשפטיים, ינהל משא ומתן בשמכם, ובמידת הצורך ייצג אתכם בבית המשפט. המטרה שלו היא למצוא פתרון הוגן לסוגיות במחלוקת תוך מזעור עימותים ושמירה על קשרים משפחתיים.

גישור ושיטות יישוב סכסוכים חלופיות מספקות גישה לא אגרסיבית ליישוב סכסוכים בדיני משפחה. הם מעודדים תקשורת פתוחה, שיתוף פעולה ומציאת פתרונות מועילים הדדיים. ניתן ולעיתים מומלץ לבחון את האפשרויות הללו כדי לעזור להגיע לפתרון מחוץ לבית המשפט, לחסוך זמן, כסף ולהפחית עימותים.

זה לא הזמן להסס, אני זמין למענך

אשמור על האינטרסים שלך בנחישות ורגישות!