מזונות אישה

תוכן עניינים

מזונות אישה

בעת נישואין לבעל יש מספר חובות כאשר אחת מהן היא תשלום מזונות אישה. מקור חובה הינו הדין העברי בו נקבע כי מחובתו של הבעל לפרנס של אשתו למעט מקרים כמו בגידה או עזיבה לא מוצדקת של הבית. הנשים זכאיות לתשלום מזונות ללא קשר ליכולתן או אי יכולתן להתפרנס בכוחות עצמן. החוק קובע כי לאחר שהאישה התרגלה לרמת חיים מסוימת – על בעלה לאפשר לה להמשיך לחיות באותה רמת חיים.


בנוסף למזון למאכל תשלום המזונות נועד לספק לאישה צרכי ביגוד והנעלה, קוסמטיקה, בילוי, צרכים רפואיים וקורת גג. בבחינת "עולה עימו – ואינה יורדת" גם כאשר הבעל ירד מנכסיו מחובו להמשיך ולפרנס את אשתו באותה הרמה אליהו הורגלו.

דמי מזונות אישה

בתהליך גירושין יתכן מצב בוא האישה תתבע מזונות זמניים אשר ישולמו לה עד תום תהליך הגירושין. מכיוון שתהליך זה עשוי לקחת מספר חודשים וישנן נשים אשר לא עובדות – מזונות זמניים יתנו להן את הפתרון הנחוץ. באם האישה עובדת ותלותה בבעל נמוכה יותר הרי שתשלום המזונות יהיה נמוך יותר גם הוא.
הפסיקה בנוגע למזונות יכולה להתבצע בבין הדין הרבני או בבתי משפט לענייני משפחה. ישנם מספר הבדלים מהותיים בין שני הגופים, לדוגמא:

בית המשפט בוחן את המשכורת הנוכחית של הבעל יחד עם הפוטנציאל העתידי שלו בעוד בין הדין הרבני בודק רק את ההכנסה הנוכחית

בבית המשפט מספיקה ישיבה אחת לפסיקה בעוד בבית הדין הרבני יתכנו מספר ישיבות טרם קבלת ההחלטה

בבית המשפט יפסק ברוב המקרים סכום מזונות גבוה מאשר בבית הדין הרבני

יש וזכאית אשה ל"מזונות מעוכבת" בנסיבות מהן חויב בעלה לתת גט אך מסרב לגרשה.

משרד עו"ד אברהם הופרט – מומחים בדיני מזונות ומשפחה

את ההתנהלות אל מול בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני חובה לעשות תוך עזרה מגורם משפטי. תחום הגירושין הוא תחום סבוך ומורכב משום שישנו רכוש משותף רב כמו גם ילדים המעורבים בסיפור. לכל אחד מבני הזוג יש זכויות וחובות שונות הנקבעות בהתאם למצבם בחיים והתנהגותם במהלך הנישואין. המעשים של כל אחד מבני הזוג במהלך תהליך הגירושין עשויים להיות בעלי השפעה מכרעת על גזר הדין והסכם הגירושין, לכן יש לפנות בשלב מקדם ככל הניתן לעורך דין גירושין לקבל ייעוץ מקדמי ע"מ להיערך באופן המיטבי. 


פנו כעת למשרד עו"ד אברהם הופרט וקבלו את הייצוג המשפטי האמין ביותר. לעו"ד הופרט שנות ניסיון רבות בניהול הליכי גירושין ובפרט בניווט בסבך תחום המזונות, שהוא במקרים רבים מהמרכזיים שבתחומי המחלוקת בין בני זוג בהליך גירושין.

שאלות נפוצות

הנשים זכאיות לתשלום מזונות אישה ללא קשר ליכולתן או אי יכולתן להתפרנס בכוחות עצמן. החוק קובע כי לאחר שהאישה התרגלה לרמת חיים מסוימת – על בעלה לאפשר לה להמשיך לחיות באותה רמת חיים. בנוסף למזון למאכל, תשלום המזונות נועד לספק לאישה צרכי ביגוד והנעלה, קוסמטיקה, בילוי, צרכים רפואיים וקורת גג. בבחינת "עולה עימו – ואינה יורדת" גם כאשר הבעל ירד מנכסיו מחובו להמשיך ולפרנס את אשתו באותה הרמה אליהו הורגלו.

עורך דין לענייני משפחה וירושה מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים בדיני משפחה, תכנון עיזבון וירושה. כדאי להתייעץ עם עו"ד משפחה כאשר אתם זקוקים לסיוע בתכנון עיזבון, עריכת צוואה, פתרון סכסוכי ירושה או ייצוג בהליכי גירושין והעניינים הנלווים להם (חלוקת רכוש, מזונות , משמורת וכו').

עורך דין לענייני משפחה יכול לסייע רבות בגישור ופתרון סכסוכים הקשורים בירושה. הוא ינתח את ההיבטים המשפטיים, ינהל משא ומתן בשמכם, ובמידת הצורך ייצג אתכם בבית המשפט. המטרה שלו היא למצוא פתרון הוגן לסוגיות במחלוקת תוך מזעור עימותים ושמירה על קשרים משפחתיים.

גישור ושיטות יישוב סכסוכים חלופיות מספקות גישה לא אגרסיבית ליישוב סכסוכים בדיני משפחה. הם מעודדים תקשורת פתוחה, שיתוף פעולה ומציאת פתרונות מועילים הדדיים. ניתן ולעיתים מומלץ לבחון את האפשרויות הללו כדי לעזור להגיע לפתרון מחוץ לבית המשפט, לחסוך זמן, כסף ולהפחית עימותים.

זה לא הזמן להסס, אני זמין למענך

אשמור על האינטרסים שלך בנחישות ורגישות!