הפחתת מזונות

תוכן עניינים

הפחתת מזונות

מזונות הם היבט משמעותי בהליכי גירושין או פרידה, המבטיחים תמיכה כלכלית לבן הזוג התלוי. עם זאת, ייתכנו נסיבות שבהן יהיה צורך בהפחתה בתשלומי המזונות. נסיבות אלו צריכות להיות מהותיות ולהראות על שינוי חריג במצבו הכלכלי של משלם המזונות, בשל כך נדרשות גם הוכחות מוצקות אשר יוכלו להציג את הנסיבות בצורה ברורה ולהוכיח כי אכן התקיימו שינויים ביכולות הכלכליות, הרפואית או בשל כל סיבה מהותית אחרת.

התנאים להפחתת מזונות

כאשר מדובר בתנאים להפחתת מזונות, מתבקשים הצדדים המבקשים להביא עימם הוכחות אשר יעידו על שינויים מהותיים. בשל כך התנאים או הנסיבות אשר יצדיקו הפחתה של מזונות, יכולים לנוע בשינוי יכולותיו הכלכליות של כל אחד מהצדדים ועד למצבו הרפואי. במקרים כלכלים נדרשת התייחסות מעמיקה יותר, שכן במידה ושינוי בהיקף ההכנסות הוא זמני או בעל היקף זניח בהשוואה לשאר הכנסות משלם המזונות, הבקשה תידחה.

כמו כן נסיבות נוספות יהיו במידה והסכם הסדרי הראיה שונה ועבר מאם או אב בשומרנות מלאה להורות משותפות. נסיבות אלו מצטרפות אל גישה חדשה בבתי המשפט לענייני משפחה, אשר מורה על אי חיוב של משלם המזונות, במידה ושני ההורים מרוויחים באופן זהה או לחלופין בעלי הסדר של הורות משותפת. במקרים שכאלו תיתכן ותביעה להפחתת מזונות אכן תתקבל.  

מגמה של שינוי ומה לא מהותי?

רוחות השינוי אשר נושבות מבית המשפט לענייני משפחה, מאותתים כי אכן תתאפשר הפחתה או איזון בין תשלום המזונות אל מול הסדרי הראייה וגובה הכנסות שווה. אבל לא רק כאשר גם עבור מקרים של ניכור הורי, מובאים עוד ועוד פתרונות יצירתיים בשנים האחרונות. לכן ניתן לומר כי אכן המגמה להפחתת מזונות אמנם מתרחבת, למרות הצורך בהצדקה מהותית של הפחתת המזונות.

בשל כך חשוב גם להכיר אילו שינויים אינם נחשבים מהותיים, כאשר סיבה די פופולרית היא במקרה של נישואין שניים של אחד מבני הזוג. מצב שכזה איננו נחשב לשינוי מהותי עבור לא מעט מהשופטים, שכן בהתחייבות של כל אחד מהצדדים נדרש גם לקיחה בחשבון כי נישואים שניים עלולים להתקיים. כמו כן גם שינוי מינורי בזמני החלוקה, לאו דווקא יהווה שינוי מהותי ולעיתים עלול לפעול כנגד מגיש הבקשה.

המצבים השונים של הפחתת דמי מזונות

ישנם מצבים שונים כמו שינוי במצבו המשפחתי של אחד מבני הזוג, אחד מהם הוא במידה והאם אשר מקבלת מזונות, נכנסת לנישואים חדשים או לחיים משותפים. במקרים שכאלו יתכן וניתן יהיה לבקש הפחתת דמי המזונות, שכן ייתכן שמצבה הכלכלי של האם או האב עלולים להשתנות. עם זאת שינוי בתא המשפחתי, אינו מבטיח את הסכמתו של בית המשפט להפחתת מזונות.  

הפחתת מזונות-כיצד להיערך?

 

בכדי שבקשה עבור הפחתת מזונות אכן תתקבל, מומלץ לבצע מספר פעולות "פשוטות" אשר יוכלו להעלות את הסיכוי של הבקשה להתקבל. אחת מאותן פעולות היא איסוף כל המסמכים הפיננסיים הרלוונטיים, לרבות דוחות הכנסה, החזרי מס והוכחות לכל שינוי בנסיבות הפיננסיות. איסוף מסמכים שכאלו, יסייע לתמוך בבקשה מבחינה עניינית ויהווה תמיכה מצוינת עבור מגישה בקשה.  

האם להתייעץ עם עורך דין לפני בקשת הפחתת מזונות?

פעולה נוספת אשר עבור רבים נראית מובנת מאליה היא התייעצות עם עורך דין מנוסה, שכן בקשה של הפחתת מזונות דורשת התייחסות רצינית ובקיאות בערכאות קודמות. בשל כך הדרכה של עורך דין מוסמך המתמחה בדיני משפחה, יאפשר למגיש הבקשה להבין את הדרישות המשפטיות הספציפיות, להעריך את עוצמת המקרה ולנווט את התהליך בצורה יעילה. כמו כן ייעוץ מטעם עורך דין המתמחה בדיני משפחה, יאפשר קבלת ייעוץ מותאם ורלוונטי לכל תיק. אז התשובה היא חד משמעית כן.

אנו ממליצים להיוועץ בעורך דין לענייני גירושין בטרם הגשת תביעה להפחתת מזונות.

שאלות נפוצות

תשובה: בעת הפחתת המזונות, מתווה המשפט יכול להתייחס למגוון של נתונים, כולל אך לא רק: הכנסה, עומס עבודה, איכות חיי היומיום, מצב הבריאות, הוצאות קבועות, מסגרת הגידול של הילדים, תמיכה פיננסית בילדים, רכוש ונכסים, יכולת כלכלית ועוד. השיקולים משתנים בהתאם לחוקי המקום ולהיבטים המשפטיים של כל מקרה ספציפי.

עורך דין לענייני משפחה וירושה מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים בדיני משפחה, תכנון עיזבון וירושה. כדאי להתייעץ עם עו"ד משפחה כאשר אתם זקוקים לסיוע בתכנון עיזבון, עריכת צוואה, פתרון סכסוכי ירושה או ייצוג בהליכי גירושין והעניינים הנלווים להם (חלוקת רכוש, מזונות , משמורת וכו').

עורך דין לענייני משפחה יכול לסייע רבות בגישור ופתרון סכסוכים הקשורים בירושה. הוא ינתח את ההיבטים המשפטיים, ינהל משא ומתן בשמכם, ובמידת הצורך ייצג אתכם בבית המשפט. המטרה שלו היא למצוא פתרון הוגן לסוגיות במחלוקת תוך מזעור עימותים ושמירה על קשרים משפחתיים.

גישור ושיטות יישוב סכסוכים חלופיות מספקות גישה לא אגרסיבית ליישוב סכסוכים בדיני משפחה. הם מעודדים תקשורת פתוחה, שיתוף פעולה ומציאת פתרונות מועילים הדדיים. ניתן ולעיתים מומלץ לבחון את האפשרויות הללו כדי לעזור להגיע לפתרון מחוץ לבית המשפט, לחסוך זמן, כסף ולהפחית עימותים.

זה לא הזמן להסס, אני זמין למענך

אשמור על האינטרסים שלך בנחישות ורגישות!