הסכם ממון לפני נישואין

תוכן עניינים

הסכם ממון לפני נישואין

הסכם ממון לפני נישואין הוא הסכם הנעשה בין שני בני זוג, העומדים להינשא או אף אם בחרו לחיות יחד ללא נישואין. מטרתו של הסכם הממון היא להחליט מראש, יחד, ובהסכמה מה ייעשה במקרה של קרע מחיים המשותפים של הצדדים, או מפרידה ברכוש של בני הזוג. בין אם מדובר ברכוש שצבר כל אחד מהם לפני הנישואין/תחילת החיים המשותפים, ובין אם מדובר ברכוש שיצברו יחד מתחילת הנישואין / החיים המשותפים.

הסכם הממון מותיר את בני הזוג מוגנים לפי הסכמתם ובהתאם להחלטותיהם, כך שאף צד לא יקופח, ומעניק להם במקרה וייפרדו, פרידה קלה ונינוחה יותר, ועם פחות סבל והוצאות מיותרות.

לאורך החיים אנו עומדים תחת לא מעט הסכמים, חלק מאותם הסכמים כתובים ודרושים חתימה של כל אחד מהצדדים וחלק מאותם הסכמים מתקיימים ללא כל צורך בחתימה או הצגה שלהם. 

עם זאת כאשר מדובר בבנייה של בית משותף בעידן הנוכחי, מרבית הזוגות כיום מבקשים להבטיח את היכולת לשמור על נכסים שנצברו, מתנות שניתנו, ובעיקר להשאיר מחוץ לסכסוכים משפחתיים את הנושא הכלכלי. בשל כך לא מעט מהזוגות כיום מבקשים להכין הסכם ממון לפני הנישואין, אשר יוכל לעשות "סדר" בין הכנסים, חשבונות הבנק וההוצאות של כל אחד מהצדדים במקרה של גירושין.

הסכם ממון לפני נישואין הינו הסכם בענייני רכוש הנחתם בין בני זוג נשואים, ידועים בציבור או בני זוג העומדים להינשא. בהסכם יוסדרו כל ענייני הרכוש והממון בהתאם לרצון הזוג על מנת לבצע עריכה של הסכם מסוג זה יש לפנות לעורך דין אשר ידע לבצע את התהליך ברגישות רבה. מומלץ להיעזר בעורך הדין בעל הכשרה בגישור ובניהול משא ומתן מורכב. 

הסכם זה הינו רגיש לא רק בשל העניין הכספי אלא משום שהוא כולל נושאים מעבר לממון ובכל הקשור לניהול חיי הנישואין ומתוך רצון לנסח הסכם באופן מקצועי אשר ימנע כל מחלוקת עתידית בין בני הזוג.

עריכת הסכם ממון בין בני זוג

יש לזכור כי חוזה מסוג זה לא צריך לעורר מחלוקות ובעיות בחיים הזוגיים של המעורבים. להיפך! תפקיד הסכם הממון הוא לחזק ולבסס את הקשר בין בני הזוג כקשר שאינו נשען על אינטרס כלכלי. הדבר מביא לוודאות משפטית לאורך הזוגיות ומונע מתחים לא נחוצים. עורך דין אברהם הופרט יוכל לנסח עבורכם הסכם ממון לפני נישואין מקיף וברור אשר מתייחס לכל נושא ונושא אשר עלול לעלות בעתיד בנוגע ליחסים והחיים המשותפים עם בן או בת הזוג. 

ההתנהלות תהיה זהירה ורגישה על מנת לא לפגוע ברגשות שני הצדדים, שכן מדובר בהסכם המגיע מכוונות טובות ולא מתוך מניעים עסקיים בין אנשים זרים.
 יש לזכור כי הסכם הנחתם לאחר הנישואין חייב באישור בית משפט לענייני משפחה לעומת הסכם הנחתם טרם הנישואין אשר ניתן לאשרו אצל עו"ד אברהם הופרט כנוטריון.

הסכמי ממון הם הצד היפה של דיני המשפחה ומשקפים הבנות כבסיס לחיי נישואין הרמוניים  אך כמובן ישנם צדדים פחות נעימים, מקרים בהם עליכם לקחת בדחיפות עורך דין אשר יגן על זכויותיכם. מקרים כמו התנגדות לקיום צו צוואה, הסדרי מזונות, צווי מניעה, אלימות במשפחה והסדרי ראיה – כולם דורשים התערבות של עורך דין מוסמך. 

במקרים אלה ואחרים ראוי לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בדיני משפחה וירושה כמו למשרד עו"ד אברהם הופרט, אשר מלווה כל תיק ותיק באופן מסור ושם את טובת הלקוח תמיד לנגד עיניו. התהליך הינו דיסקרטי ומאופיין בשקיפות מלאה מצד המשרד כמו גם אמונה ונחישות להביא להצלחתו של כל לקוח ולקוח.

המשמעות של הסכם ממון

הסכם ממון, הוא חוזה משפטי שנכרת בדרך כלל לפני כיסה אל ברית נישואין או שותפות זוגית(ידועים בציבור/נישואין אזרחיים וכו') . הוא מתאר את הזכויות והחובות של כל צד לגבי ענייניו הפיננסיים, חלוקת הרכוש, חובות ותמיכה במקרה של גירושין או פרידה. המשמעות היא שהסכם ממון יאפשר קבלת בהירות פיננסית, להגן על קניין פיזי ורוחני, להפחית קונפליקטים ובעיקר לצמצם מקרים של אי ודאות עבור כל אחד מהצדדים בעתיד.

מדוע לשקול הסכם ממון לפני נישואין?

הסכם ממון מאפשר לזוגות להגן על נכסיהם האישיים שנרכשו או יוצרו לפני הנישואין. הוא מגדיר בבירור רכוש נפרד, כגון נכסים לפני נישואין, מתנות שנתקבלו או ירושה משפחתית, ומבטיח שהם יישארו בחזקת בעלים החוקיים במקרה של גירושין או פרידה. על ידי הכללת הוראות לגבי הפרשת חובות בהסכם ממון, זוגות יוכלו לטפל בהתחייבויות פיננסיות שנרכשו לפני הנישואין, ויחד עם זאת גם הגנה על זכויות פנסיה וביטוחים. בשל כך הסכם ממון לפני נישואין יוכל למנוע מכל אחד מבני הזוג לקחת אחריות על החובות של השני, להגן על רכוש ועל זכויות פנסיוניות שונות.

בשל כל אלו הסכם ממון לפני נישואין יעניק לזוגות גם בהירות ויכולת חיזוי בכל הנוגע לעניינים כספיים. הוא קובע קווים מנחים לחלוקת רכוש, מזונות בני זוג והתחייבויות כספיות אחרות, ויאפשר צמצום מחלוקות פוטנציאליות ואי ודאויות במקרה של גירושין או פרידה. לכן הסכמי ממון יוכלו לשמור על האינטרסים של שאר בני המשפחה, במיוחד כאשר מדובר בנכסים או עסקים משפחתיים. הסכמים אלו יכולים בין היתר גם להבטיח את שמירת נכסי המשפחה ולהגן על זכויות היורשים.

נקודות שכדאי לזכור בעת עריכת הסכם ממון לפני נישואין

  • שני השותפים חייבים לספק גילוי מלא וישר של הנכסים, החובות, ההכנסות וההתחייבויות הכספיות שלהם. שקיפות חיונית כדי להבטיח שההסכם יהיה הוגן ומקיף.
  • פנה לייעוץ מעורך דין מוסמך לדיני משפחה עם מומחיות בהסכמי ממון. הם יכולים לספק ייעוץ מותאם אישית, להסביר את ההשלכות המשפטיות ולוודא שההסכם תואם לחוקים ולתקנות הרלוונטיים.
  • צור הסכם המתחשב בנסיבות הייחודיות של שני השותפים. לוודא שההוראות הוגנות והגיוניות, ומאפשרות גמישות מול נסיבות משתנות, כגון לידת ילדים או התקדמות בקריירה.
  • כאשר מציגים את הרעיון של הסכם ממון לבן/בת הזוג, גשו לשיחה באמפתיה ובהבנה. הדגישו כי מטרת ההסכם היא להגן על האינטרסים של שני הצדדים ולהוות בסיס לעתיד חזק ובטוח יחדיו.
  • סקור ועדכן באופן קבוע את הסכם הממון כאשר הנסיבות משתנות. זה כולל אירועי חיים גדולים, כגון רכישת נכסים חדשים, שינויים בהכנסה או שינויים בנוף המשפטי או הפיננסי.

מרכיבים עיקריים בבניית הסכם ממון

הסכם ממון מקיף צריך להתייחס למרכיבים חיוניים שונים הראשון מהם הוא חלוקה של נכסים. בשל כך חשוב כי תהינה הגדרה ברורה של אופן חלוקת הנכסים, לרבות רכוש, השקעות ואינטרסים עסקיים, במקרה של גירושין או פרידה. ולצד כל אלו יש גם ליצור מתווה ברור ואחראי, אשר יורה כיצד יחולקו החובות וההתחייבויות קיימים בין בני הזוג ויקבע אחריות לכל חוב עתידי שייגרם במהלך הנישואין.

ולמרות שאף אחד לא מבקש להגיע לכדי מצב של גירושין, יש לקחת בחשבון גם מקרים של תשלום מזונות בני זוג. לכן בעת הכנה של הסכם ממון יש להתייחס גם לסוגיית המזונות בני זוג, לרבות הסכום, משך הזמן והתנאים שבהם היא תינתן. ויחד עם זאת מומלץ גם לבצע תכנון של ירושה ועזבון. אחת הדרכים לעשות זאת היא דרך מתווה של ירושה ועזבון, בו יורה כיצד יטופלו נכסים המתקבלים בירושה במקרה של גירושין או מוות בטרם עת.

תמיד לכל מטבע יש שני צדדים, גם בהסכמי ממון

הסכמי ממון הם הצד היפה של דיני המשפחה ומשקפים הבנות כבסיס לחיי נישואין הרמוניים  אך כמובן ישנם צדדים פחות נעימים, מקרים בהם עליכם לקחת בדחיפות עורך דין אשר יגן על זכויותיכם. 

מקרים כמו התנגדות לקיום צו צוואה, הסדרי מזונות, צווי מניעה, אלימות במשפחה והסדרי ראיה – כולם דורשים התערבות של עורך דין מוסמך. במקרים אלה ואחרים ראוי לפנות למשרד עורכי דין המתמחה בדיני משפחה וירושה כמו למשרד עו"ד אברהם הופרט, אשר מלווה כל תיק ותיק באופן מסור ושם את טובת הלקוח תמיד לנגד עיניו. התהליך הינו דיסקרטי ומאופיין בשקיפות מלאה מצד המשרד כמו גם אמונה ונחישות להביא להצלחתו של כל לקוח ולקוח.

לסיכום

חשוב ומומלץ לערוך הסכם ממון לפני נישואין אצל עו"ד מומחה בתחום, שלא ישאיר מקום לפרשנויות נלוות בהסכם, שיסביר ויפרט את כל האפשרויות שיכולות להיכלל בהסכם, וידאג לזכויותיכם. למשרד עו"ד אברהם הופרט ניסיון רב בכל הקשור להסכמי ממון טרום נישואין, הוא מורשה על פי הדין לאשר כנוטריון הסכמי ממון ועל פיו לייצג. הצדדים שידרשו להתייצב בפני בית המשפט לענייני משפחה, שכן הסכמי ממון שנערכים ונרתמים במהלך הנישואין, אולם אז- האישור מותנה באישורו של בית המשפט.

שאלות נפוצות

תשובה: הסכם הממון לפני נישואין הוא הסכם שבו זוג שוכר עורך דין או לדון ולהסכים על הפרטים הפיננסיים של הנישואין העתידיים שלהם. זה כולל את הנכסים המשותפים, ניהול החובות וההכנסות ואופן החלוקה במידה שיתגרשו, תכנון פיננסי משותף ועוד. הסכם הממון מסייע לזוג לקבוע ולהבטיח את הסדר הפיננסי ביניהם, מה שיכול להביא להקלה ולשמירה על היחסים הפיננסיים במהלך ואחרי הנישואין.

עורך דין לענייני משפחה וירושה מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים בדיני משפחה, תכנון עיזבון וירושה. כדאי להתייעץ עם עו"ד משפחה כאשר אתם זקוקים לסיוע בתכנון עיזבון, עריכת צוואה, פתרון סכסוכי ירושה או ייצוג בהליכי גירושין והעניינים הנלווים להם (חלוקת רכוש, מזונות , משמורת וכו').

עורך דין לענייני משפחה יכול לסייע רבות בגישור ופתרון סכסוכים הקשורים בירושה. הוא ינתח את ההיבטים המשפטיים, ינהל משא ומתן בשמכם, ובמידת הצורך ייצג אתכם בבית המשפט. המטרה שלו היא למצוא פתרון הוגן לסוגיות במחלוקת תוך מזעור עימותים ושמירה על קשרים משפחתיים.

גישור ושיטות יישוב סכסוכים חלופיות מספקות גישה לא אגרסיבית ליישוב סכסוכים בדיני משפחה. הם מעודדים תקשורת פתוחה, שיתוף פעולה ומציאת פתרונות מועילים הדדיים. ניתן ולעיתים מומלץ לבחון את האפשרויות הללו כדי לעזור להגיע לפתרון מחוץ לבית המשפט, לחסוך זמן, כסף ולהפחית עימותים.

זה לא הזמן להסס, אני זמין למענך

אשמור על האינטרסים שלך בנחישות ורגישות!