הסכם זוגיות

תוכן עניינים

הסכם זוגיות

בעולם של היום קיימים סוגי קשרים שונים, החל מקשרים כמו פרק ב' או קשרים בין בני הגיל השלישי ועד לקשרים בין בני אותו המין, בין בני זוג מדתות שונות ועוד. זוגות אלו לרוב בוחרים שלא למסד את הקשר שלהם באמצעות מוסדות הדת בישראל, חלק בשל אי קבלה שלהם וחלק מטעמים אחרים. בשל כך בשנים האחרונות ישנן אלטרנטיבות משפטיות, אשר יוכלו למסד את הדרך גם בצורה משפטית וגם בשמירה על הרכוש והנכסים של כל אחד מהצדדים. אחת מהאלטרנטיביות הפופולריות כיום יהיה ללא ספק מסמך הסכם זוגיות, אשר משלב בתוכו סוגיות שונות של הקשר הזוגי ולרבות מאפשר התייחסות לסוגיות אישיות וכלכליות.

המהות השינויים והממון בהסכם זוגיות

הסכם זוגיות אמור לעבור אישור בבית המשפט לענייני משפחה בכדי לקבל תוקף משפטי, בשל כך הכנה של מסמך הסכם זוגיות יש לעשות על ידי עורך דין המתמחה בדיני משפחה. כך בעצם ניתן יהיה להפיק את מהות המסמך בצורה מרבית, החל מהגדרה מעמיקה מה הם הצרכים של כל אחד מהצדדים ועד לירידה אל נקודות ספציפיות וקריטיות. כמו כן במרבית הסכמים אלו תתקיים התייחסות למקרה של פרידה בין בני הזוג, בה יהיו כלולים סעיפים המתייחסים להסדרי ראיה, תשלומי מזונות וחובות הוריות אחרות. 

לצד תפירה אישית של סעיפים בין בני הזוג, ניתן יהיה גם לבצע חלוקה מאוזנת בין בני הזוג גם במקרה של פרידה וגם במקרה של המשך חיים משותפים. סעיפים אלו יכולים לעסוק ביכולות פנסיוניות, חלוקה של רכוש, יירשה לילדים מנישואים קודמים ועוד התייחסויות אחרות אשר מעניקות תוקף דומה לשל הסכם ממון.

ביטולים ושינויים

מהותו של מסמך כמו הסכם זוגיות בדומה להסכמים אחרים, הוא בעיגון יחסים בין שני גופים ובדומה ללא מעט הסכמים כלכלים ושיתופי פעולה מסחריים, גם הסכמי זוגיות דורשים שינויים ולעיתים אף יכולים להתבטל. לכן בני זוג אשר חתומים על הסכם זוגיות, יוכלו לשנות ולערוך את המסמך – באמצעות עורך דין דיני משפחה מתאים – בהתאם לתנאים ולשינויים אשר חלו בחייהם או ביכולתם האישית. כמו כן בדומה להסכמים אחרים, במידה ואחד מהצדדים מפר את ההסכם בצורה יסודית תעמוד הזכות לביטול עבור הצד שנפגע. עם זאת במקרים הטעיה או הסתרת מידע, עלולה להוביל לכדי ביטול ההסכם.

שינויים מהותיים בין הסכמי נישואין והסכמי שותפות ברבנות

זוגות הבוחרים להינשא ברבנות הולכים בדרך הנישואין המסורתית, בכפוף לחוקים ולתקנות הדתיים המסדירים את הנישואין בישראל. זוגות אלו מקבלים תעודת נישואין המונפקת על ידי הרבנות ונהנים מההכרה המשפטית ומההגנות הכרוכות בנישואין. מנגד, זוגות הבוחרים בהסכם שיתוף נכנסים להסדר חוזי המוכר במשפט האזרחי בישראל. בעוד שהסכמי שותפות אינם נושאים את אותה משמעות דתית כמו נישואים, הם מספקים לזוגות את הגמישות להתאים את חובותיהם וזכויותיהם המשפטיות כך שיתאימו טוב יותר לנסיבותיהם האישיות. זה כולל את היכולת להגדיר זכויות קניין, אחריות פיננסית והוראות להפרדה.

 

חסרונות של הסכמי שותפות

בעוד שהסכמי שותפות מציעים גמישות והתאמה אישית, ישנם חסרונות מסוימים שזוגות צריכים להיות מודעים אליהם. ראשית, הסכמי שותפות עשויים שלא ליהנות מאותה רמה של הכרה חברתית ותרבותית כמו נישואים מסורתיים. אנשים מסוימים עשויים לייחס חשיבות להיבטים החברתיים והדתיים הקשורים לנישואין, אשר עשויים להיעדר בהסכמי שותפות. בנוסף, הסכמי שותפות עשויים שלא להעניק לזוגות זכויות והטבות מסוימות הזמינות בלעדית לזוגות נשואים, כגון הטבות מס מסוימות, זכויות ירושה וגישה לטקסים דתיים. זה חיוני לזוגות השוקלים הסכמי שותפות לשקול את הגורמים הללו ולהבין את המגבלות הפוטנציאליות הקשורות לבחירתם.

 

נקודות שיש לקחת בחשבון לפני חתימה על הסכם שותפות

לפני חתימה על הסכם שותפות, הכרחי לשקול היטב נקודות קריטיות שונות אשר יוכלו להבטיח ששני הצדדים מוגנים בצורה מספקת ושציפיותיהם אכן יוכלו להתקיים. אחד מהם הוא כמובן תקשורת ברורה ותקינה, שכן שני השותפים חייבים להתוות את הסכם דרך תקשורת פתוחה וכנה על מנת לבסס את הציפיות, המטרות והאחריות שלהם במסגרת הסכם השותפות. פאן זה יבטיח שההסכם אכן משקף את הבנתם ההדדית ומאפשר לקדם מערכת יחסים הרמונית. יחד עם זאת מומלץ שלפני חתימה על הסכם זוגיות תתבצע גם הכוונה וייעוץ משפטיים. פנייה לעזרתו של עורך דין משפחה בעל ידע חיוני בעת עריכת הסכם שותפות ובחינה בו, תאפשר לספק תובנות בנוגע להשלכות עתידיות בהסכם, להציע דרכים פוטנציאליות להתרת מורכבויות בהסכם ותוודא כי ההסכם אכן עומד בחוקים ובתקנות הישראליות. 

המהות השינויים והממון בהסכם זוגיות

הסכם זוגיות אמור לעבור אישור בבית המשפט לענייני משפחה בכדי לקבל תוקף משפטי, בשל כך הכנה של מסמך הסכם זוגיות יש לעשות על ידי עורך דין המתמחה בדיני משפחה. כך בעצם ניתן יהיה להפיק את מהות המסמך בצורה מרבית, החל מהגדרה מעמיקה מה הם הצרכים של כל אחד מהצדדים ועד לירידה אל נקודות ספציפיות וקריטיות. כמו כן במרבית הסכמים אלו תתקיים התייחסות למקרה של פרידה בין בני הזוג, בה יהיו כלולים סעיפים המתייחסים להסדרי ראיה, תשלומי מזונות וחובות הוריות אחרות. 

לצד תפירה אישית של סעיפים בין בני הזוג, ניתן יהיה גם לבצע חלוקה מאוזנת בין בני הזוג גם במקרה של פרידה וגם במקרה של המשך חיים משותפים. סעיפים אלו יכולים לעסוק ביכולות פנסיוניות, חלוקה של רכוש, יירשה לילדים מנישואים קודמים ועוד התייחסויות אחרות אשר מעניקות תוקף דומה לשל הסכם ממון.

ביטולים ושינויים

מהותו של מסמך כמו הסכם זוגיות בדומה להסכמים אחרים, הוא בעיגון יחסים בין שני גופים ובדומה ללא מעט הסכמים כלכלים ושיתופי פעולה מסחריים, גם הסכמי זוגיות דורשים שינויים ולעיתים אף יכולים להתבטל. לכן בני זוג אשר חתומים על הסכם זוגיות, יוכלו לשנות ולערוך את המסמך – באמצעות עורך דין דיני משפחה מתאים – בהתאם לתנאים ולשינויים אשר חלו בחייהם או ביכולתם האישית. כמו כן בדומה להסכמים אחרים, במידה ואחד מהצדדים מפר את ההסכם בצורה יסודית תעמוד הזכות לביטול עבור הצד שנפגע. עם זאת במקרים הטעיה או הסתרת מידע, עלולה להוביל לכדי ביטול ההסכם.

שאלות נפוצות

תשובה: החוק מכיר בהסכם זוגיות כהסכם רשמי ומחייב בין שני אנשים במערכת המשפט. ההסכם מספק מסגרת משפטית לזוגיות בתחום הזכויות הפרטיות, כולל חובות וזכויות בין הזוגות בתחום הפיננסי, הרכושי, והחלוקת נכסים. 

עורך דין לענייני משפחה וירושה מתמחה בעניינים משפטיים הקשורים בדיני משפחה, תכנון עיזבון וירושה. כדאי להתייעץ עם עו"ד משפחה כאשר אתם זקוקים לסיוע בתכנון עיזבון, עריכת צוואה, פתרון סכסוכי ירושה או ייצוג בהליכי גירושין והעניינים הנלווים להם (חלוקת רכוש, מזונות , משמורת וכו').

עורך דין לענייני משפחה יכול לסייע רבות בגישור ופתרון סכסוכים הקשורים בירושה. הוא ינתח את ההיבטים המשפטיים, ינהל משא ומתן בשמכם, ובמידת הצורך ייצג אתכם בבית המשפט. המטרה שלו היא למצוא פתרון הוגן לסוגיות במחלוקת תוך מזעור עימותים ושמירה על קשרים משפחתיים.

גישור ושיטות יישוב סכסוכים חלופיות מספקות גישה לא אגרסיבית ליישוב סכסוכים בדיני משפחה. הם מעודדים תקשורת פתוחה, שיתוף פעולה ומציאת פתרונות מועילים הדדיים. ניתן ולעיתים מומלץ לבחון את האפשרויות הללו כדי לעזור להגיע לפתרון מחוץ לבית המשפט, לחסוך זמן, כסף ולהפחית עימותים.

זה לא הזמן להסס, אני זמין למענך

אשמור על האינטרסים שלך בנחישות ורגישות!